"Chuliganów powinno się karać, natomiast kibiców wychowywać" - podkreślił Tomasz Półgrabski. Podsekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki przedstawił posłom informację na temat występowania w Polsce "mowy nienawiści" oraz planów przeciwdziałania jej w czasie UEFA EURO 2012.
Program walki z rasizmem i ksenofobią na obiektach sportowych zaprezentowało też Stowarzyszenie "Nigdy Więcej". "Polska piłka jest już wielokulturowa, co symbolizuje zmiany zachodzące w naszym społeczeństwie, ale sytuacja na wielu stadionach ciągle daje powody do niepokoju" - zaznaczył Rafał Pankowski, koordynator Centrum Monitorowania Rasizmu w Europie Wschodniej powstałego przy wsparciu UEFA.
W ciągu 18 miesięcy, od września 2009 do marca tego roku, odnotowano na polskich arenach sportowych ponad 130 incydentów o charakterze rasistowskim, ksenofobicznym i antysemickim.
"Mamy świadomość, że ta statystyka pokazuje zaledwie wierzchołek góry lodowej. Równolegle prowadzona jest w szkołach i na obiektach sportowych miast, nie tylko tych, które będą gospodarzami Euro 2012, edukacja mająca za główny cel nauczyć kibiców szacunku dla różnorodności zachowań. Rasizm i ksenofobia jest u nas nadal problemem, który przejawia się szczególnie na arenach sportowych" - powiedział PAP Rafał Pankowski ze Stowarzyszenia "Nigdy Więcej".
Jego przedstawiciele uważają, że piłkarskie mistrzostwa Europy dają szansę na poprawę sytuacji. "Przy wsparciu UEFA rozpoczynamy w Polsce i na Ukrainie oficjalny program odpowiedzialności społecznej UEFA EURO 2012 pod nazwą RESPECT Diversity, którego ważną częścią będą antyrasistowskie działania edukacyjne" - wspomniał Pankowski.
Wiceminister Półgrabski zaapelował także do mediów, aby nie eksponowali przesadnie chuligańskich wyczynów, które tylko "dowartościowują" to środowisko.
"Za kilkanaście dni przejdziemy kolejny egzamin praktyczny przy okazji meczu Polska - Niemcy w Gdańsku. 3-4 września szkolić będziemy sympatyków futbolu. Wcześniej organizowaliśmy podobne sesje we Wrocławiu i Warszawie" - zaznaczył specjalista ds. współpracy z kibicami w spółce PL.2012 Dariusz Łapiński.
Inną akcją, której początki sięgają 1996 roku jest kampania "Wykopmy rasizm ze stadionów". Propaguje ona antyrasistowską postawę wśród fanów. Jej działacze m.in. usuwają z obiektów symbolikę faszystowską i walczą z dyskryminację.
O zapobiegawczych działaniach poinformował posłów komisarz Andrzej Mondry z Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji. "Gros negatywnych zachowań, o których dzisiaj mówiliśmy, ma miejsce poza obiektami sportowymi. Staramy się przeciwdziałać im z pełną stanowczością. Funkcjonariusze zdołali w 2010 roku m.in. zapobiec 170 zaplanowanych przez chuliganów tzw. ustawek". (PAP)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz